• Krabičky plné lásky

          • Matka Tereza raz povedala: „Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.“ Tieto povzbudivé slová si vzali k srdcu aj žiaci a učitelia na našom elokovanom pracovisku a zapojili sme sa do vianočnej výzvy „Krabičky plné lásky“. Každý, kto mohol, prispel svojím „máličkom“ a spolu sme naplnili krabičky, ktoré zaváňali láskou, obetou, ochotou, ale i radosťou a dobrým pocitom z obdarovávania druhých. Veríme, že naše krabičky potešia nejedného opusteného seniora a naša kvapka v mori dobrých skutkov chýbať nebude. A na záver ešte jedno povzbudenie do všedných dní: „Nesnaž sa robiť veľké veci, ale len malé veci s veľkou láskou.“ —  Matka Tereza

            Autor: Mgr. Denisa Makajová

          • Naše Medovníčkovo

          • V piatok 8. 12. 2023 sa žiaci I.C a I.D triedy spoločne zúčastnili aktivity s názvom Naše Medovníčkovo. Keďže v našej škole nemáme kuchynku, pani učiteľky doniesli do školy už upečené medovníčky. Žiaci si mohli vyskúšať tieto medovníčky ozdobiť. Mohli tak prejaviť svoju kreativitu, fantáziu i cit pre zdobenie. Naučili sa aké suroviny potrebujeme na ozdobenie a postup ako sa táto poleva vyrába. Veľkou zábavou bolo zapojiť sa do miešania polevy. Počas celého zdobenia boli pozorní, aktívni a nadšení zo svojej práce. V závere sme vybrali 4 najšikovnejších žiakov, ktorým sa medovníčky najviac vydarili. Ocenení knižkou a malou hračkou boli žiaci: Alexandra Šamková, Zdenka Dunková, Boris Oračko, Sofia Sýkorová. Ostatné deti dostali ako cenu útechy cukrík, za snahu. Niektorí si svoje medovníčky vzali so sebou domov, aby ich ukázali svojim rodičom. Iní zase nevydržali a zjedli ich hneď po vyhodnotení. Celá aktivita bola veľmi veselá a vydarená, navodili sme si spoločne vianočnú atmosféru  blížiacich sa sviatkov.

            Autori: Mgr. Lucia Zamišková, Mgr. Anna Halžáková, Mgr. Veronika Chovancová, Mgr. Jana Boguská

          • Prevencia šikanovania - beseda

          •  

            V rámci prevencie protidrogovej činnosti dňa 29.11.2023 k nám opäť zavítal na prednášku - Prevencia šikanovania pracovník CPP v Starej Ľubovni. Žiakom 7. ročníka vysvetlil pojem šikanovanie -  aké druhy šikanovania poznáme, kto je prítomní pri šikanovaní, príznaky a signály šikanovania, ako predchádzame šikanovaniu.

            Autor: Mgr. Zuzana Dubjelová

          • Mikuláš, Mikuláš, čo v tom vreci máš?

          • 6. decembra zavítal aj do našej školy Mikuláš. A neprišiel sám! Priniesol so sebou aj svojich dvoch pomocníkov, anjela a čerta. Deťom tak ukázal, že ak nebudú poslúchať v škole svoje pani učiteľky a nebudú sa učiť, čert ich vezme so sebou. Čert neposlušné deti pomazal uhlím, anjelik zase dobré deti odmenil srdiečkom na líčko. Od Mikuláša deti dostali sladký balíček plný prekvapení. Ako poďakovanie mu zase žiaci zarecitovali básničky, zaspievali pesničky i zatancovali. Okrem toho mali možnosť sa s Mikulášom, anjelom a čertom odfotiť a mať tak pamiatku na tento veselý a krásny deň. Mikulášovi sa v našej škole veľmi páčilo a sľúbil, že ak budú deti poslušné, príde aj na budúci rok.

            Autori: Mgr. Veronika Chovancová, Mgr. Lucia Zamišková, Mgr. Anna Halžáková

          • „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“

          •              Aj naša základná škola sa tento rok zapojila do projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“,  vďaka ktorému sme mali možnosť spoločne spájať generácie ľudí  a vychovať uvedomelú mládež a v neposlednom rade priniesť veľa lásky a radosti neznámemu seniorovi. Snažili sme sa aj touto cestou  potešiť Vianoce seniorov darčekom, ktorý zahreje pri srdci nielen  ich, ale  aj nás.  Naplnili sme spolu so žiakmi našej školy 14 krabičiek od topánok maličkosťami, ktoré potešia osamelých seniorov. Často je to jediný darček, ktorý dostanú, preto sme do krabice nezabudli vložiť aj kúsok svojho srdca. Všetky krabičky naplnené láskou sme odovzdali na určené miesto, aby mohli naplniť často prázdne a nevyplnené srdia našich seniorov.  Na srdiečku nás hriali  prichádzajúce  vianočné sviatky a s tým spojené neopísateľné teplo, že môžeme potešiť niekoho, komu to urobí radosť a zabezpečí pocit, že nie je sám.

            Autor: Mgr. Jarmila Lešková

          • Európsky týždeň boja proti drogám

          • Cieľom Európskeho týždňa boja proti drogám je zdôrazniť význam prevencie v boji proti zneužívaniu drog a zároveň zvýšiť povedomie o legálnych a nelegálnych drogách. Závislosť od návykových látok  u detí a mládeže  je nebezpečná, pretože sa vyvíja oveľa rýchlejšie ako u dospelých. A práve toto obdobie je veľmi dôležité pre rozvoj zdravej osobnost a slobodného rozhodovania.

                  Cieľom primárnej prevencie drogových závislostí v našej škole je realizovať prevenciu drogových závislostí nenásilnou a pre žiakov zaujímavou formou. Celý týždeň sa niesol v znamení tvorby násteniek, plagátov s protidrogovou tematikou, riadených rozhovorov, športu, hier a iných zaujímavých aktivít. Našim žiakom sme sa snažili priblížiť zdravý životný štýl a viedli sme ich k správnemu rozhodnutiu, aby v živote neprepadli závislostiam a dokázali v správnej chvíli použiť slovo NIE!

            Autorky: Mgr. Zuzana Dubjelová,  Mgr. Marcela Závacká 

          • 1. december Svetový deň boja proti AIDS. STOP obchodovaniu s ľuďmi

          • Dávajme si pozor na súčasnú ,,globalizáciu ľahostajnosti", lebo sa ňou nepriamo podieľame na zle, ktoré v našom vnímaní človeka degraduje na predmet.

            PÁPEŽ FRANTIŠEK

             Naša škola už štvrtý školský rok usiluje o naplnenie podstatných kritérií programu Vnímavá škola. Tento program je určený slovenským školám a univerzitám, ktoré vnímajú rozvoj učiteľov, výchovu žiakov a vzdelávanie študentov k spoločenskej zodpovednosti voči zraniteľným skupinám ľudí ako jednu zo svojich základných výchovno-vzdelávacích činností. Program vznikol ako odpoveď na rastúci extrémizmus a intoleranciu k zraniteľným skupinám medzi žiakmi a študentmi.

            Škola má nielen vzdelávať, ale aj vychovávať žiakov k spoločenskej zodpovednosti. Inklúzia na škole, ktorú navštevujú výlučne rómski žiaci, sa zameriava na posilnenie vnímavosti a dobrých vzťahov so širšou komunitou. Rešpektuje a podporuje inkluzívne vzdelávanie, často práve osvetou a zapájaním sa do rôznych programov, ktoré prezentujú základné ľudské hodnoty. Aj prostredníctvom prezentačných fotografií našej činnosti sa snažíme podporiť a zviditeľniť myšlienku potreby spoločnej zodpovednosti v rôznych spoločenských témach. Dôležitou súčasťou našej činnosti je spájať skúsenosti z rôznych profesií, spolupracovať s rodičmi, poradenskými zariadeniami a inštitúciami, ktoré zastrešujú preventívne a informatívne aktivity.

             

            Prečo práve Kampaň Červené stužky?

            Predovšetkým nás zaujala komplexnosť kampane, ktorá sa snaží rôznymi zaujímavými formami realizovať v školách (medzi žiakmi aj učiteľmi) osvetu danej problematiky. Žiaci špeciálnych tried s PaedDr. Jankou Pierovou, prijali výzvu a kampaň podporili formou vytvorenia živej červenej stužky. Intenzívne spolupracovali a zapojili sa tiež formou Turnaja pre 1. december. Pod vedením Mgr. Daniela Senka a Mgr. Márie Valčákovej, poukázali na potrebu športu a zdravého životného štýlu.

            Mgr. Tatiana Kiszelyová a šikovné deviatačky pripravili červené stužky, ktoré pripli nielen svojim spolužiakom, ale aj pedagógom a ďalším zamestnancom školy.

            Zamerali sme sa najmä na zrealizovanie workshopu STOP OBCHODOVANIU S ĽUĎMI. Následne si naši deviataci pozreli film Two little girls – Dve malé dievčatá, ktorý je nadabovaný do slovenského a rómskeho jazyka.  

            30. novembra sme  nadviazali na danú tému a zrealizovali odbornú prednášku pod vedením kpt. Ing. Milana Ženčucha z Okresného riaditeľstva policajného zboru v Starej Ľubovni, ako odborného garanta pre prevenciu sociálno-patologických javov.

            Hovoriť o chorobe AIDS a o ľuďoch nakazených vírusom HIV nie je nikdy jednoduché, no v primeranom podaní, ktoré je úmerné k veku a komunite, môže byť reálne prekvapivé a zároveň veľmi poučné.

            Sme radi, že sme ako škola mohli rôznymi spôsobmi zviditeľniť posolstvo kampane, ktoré sa  bezprostredne dotýka každého z nás. Poukazuje najmä na záujem a solidaritu, ktorú by sme mali vštepovať žiakom, a to nielen u zdravotne znevýhodnených skupín. PODPORA tých, ktorí žijú s akoukoľvek nevýhodou. Téma HIV/AIDS, či OBCHODOVANIE S ĽUĎMI, ktoré kampaň Červené stužky dôsledne približuje, je súčasne vzdelávaním pre tých, ktorí nie sú dotknutí.

            Je žiaduce a nevyhnutné práve v dnešnej dobe viesť mladých ľudí k tomu, aby vedeli zaujať správny postoj k vlastnému zdraviu i k zdraviu iných.

             

             

            Ďakujeme!

             

            Žiaci a tím pedagógov ZŠ Podsadek

          • „Bubnovačka – Aby bolo deti lepšie počuť!“

          • Týždeň od 20.11.2023 do 24.11.2023 bol venovaný dôležitým životným témam. Nebolo to inak ani na našej škole.  Hneď pondelok sme začali Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí. V tento deň sa organizuje „Bubnovačka - Aby bolo deti lepšie počuť!“ Deti bubnujú na čokoľvek s čímkoľvek a kdekoľvek sa nachádzajú so zámerom upozorniť spoločnosť na dôležitosť ochrany detí pred násilím.  A tak sme sa po prvýkrát zapojili aj my. Po prebraní danej témy s učiteľmi, žiaci bubnovali na rôznych vyučovacích hodinách s rôznymi nástrojmi, v rôznych učebniach: trieda, kuchynka či telocvičňa. Bol to pre všetkých nový zážitok.

            Autor: Mgr. Denisa Makajová

        • Európsky týždeň boja proti drogám
          • Európsky týždeň boja proti drogám

          • Drogová závislosť nevzniká náhle, ale vyvíja sa s túžbou. Cieľom tohtoročných aktivít v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám,  je zdôrazniť význam prevencie v boji proti užívaniu drog a znížiť dopyt najmä medzi deťmi a mladými ľuďmi. Aj na našej škole pravidelne organizujeme rôzne aktivity. Diskutovali sme o tom, ako rôzne drogy môžu zničiť život nie len užívateľovi, ale aj blízkym okolo neho. Naše postrehy a vedomosti sme zachytili na kresbách, plagátoch  a spoločnými silami sme zložili krátku básničku, do ktorej sa zapojila každá trieda. Záver týždňa sme zavŕšili futsalovým turnajom, kde sa medzi sebou popasovali chlapci základných a špeciálnych tried.

            Autor: Mgr. Milota Pitoňáková

          • STOMATOHYGIENA

          • 10. novembra k nám na školu zavítala pracovníčka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni. Témou bola Stomatohygiena alebo ako sa postarať o svoje zúbky. Žiaci sa prostredníctvom rozprávky a obrázkov dozvedeli, ako sa majú o svoje zuby starať, ako často ich umývať a tiež ako sa správne stravovať, aby ich neboleli.  Do prednášky sa aktívne zapájali a na záver si spoločne zopakovali postup pri čistení zubov.  Pani hygienička im nechala aj darčeky v podobe pexesa a hygienických potrieb.

            Autor: Mgr. Milota Pitoňáková

          • Feuersteinova metóda učenia

          • „Nechajte ma chvíľku, ja si to premyslím...“

            Dňa 14.11.2023 sme sa v zastúpení dvoch pedagogičiek našej školy, zúčastnili na otvorenom dni Feuersteinovej metódy inštrumentálneho obohacovania (FIE) na ZŠ Ľ. Podjavorinskej na Luníku IX v Košiciach. FIE metóda je založená na rozvíjaní kognitívnych funkcií v čo možno najväčšej miere prostredníctvom inštrumentov, ktoré majú podobu pracovných listov viacerých úrovní. O pozitívach FIE sme sa mali možnosť presvedčiť na otvorených hodinách, pri rozhovoroch s pani učiteľkami, ktoré túto metódu so žiakmi využívajú a FIE inštrumenty sme si mali možnosť aj samy vyskúšať. Ako sme sa dozvedeli, touto metódou je možné cielene rozvíjať samotnú schopnosť učiť sa, ktorá je predpokladom ďalších, pre život potrebných schopností, akými sú sústredenie, práca s chybou, rešpekt, chuť učiť sa, tvorivosť, či aktívne počúvanie. Výhodou tejto metódy je, ako sme sa na vlastné oči presvedčili, že u žiakov sa systematicky rozvíja nielen slovná zásoba, ale aj formálne presnejšie vyjadrovanie. Výskumy a skúsenosti pedagógov dokazujú, že táto metóda je vhodným nástrojom najmä pre žiakov, ktorí aj napriek snahe nepodávajú v škole dostatočné výkony. Môžeme zhodnotiť, že táto skúsenosť s FIE metódou bola pre nás veľmi inšpiratívna a zaujímavá. 

            Autorky: Mgr. P. Straková, Mgr. M. Valčáková

          • Aj my radi súťažíme

          • Žiaci našej školy ZŠ Podsadek sa zapojili do 1. ročníka súťaže organizovanej mestom Stará Ľubovňa, pod názvom Súťaž v zbere šišiek a gaštanov. V okolí našej školy sú prevažne listnaté stromy, preto hľadanie šišiek bolo pre nich ešte náročnejšie, keďže museli ísť na zber hlbšie do lesa. Našich žiakov to však neodradilo a nazbierali celkom slušný počet gaštanov a šišiek. Každému zúčastnenému žiakovi bola sľúbená sladká odmena, o to väčšia motivácia to pre nich bola. Všetky nazbierané plody sme odniesli na Mestský úrad a teraz už len netrpezlivo čakáme na výsledky súťaže.

            Mgr. Monika Krajger, Mgr. Zuzana Dubjelová, Mgr. Anna Halžáková, Mgr. Lucia Zamišková

          • Stolnotenisová regionálna žiacka liga pre deti ZŠ, ŠZŠ a CVČ

          • Naša škola sa aj tento rok zapojila po dvojročnej pauze do stolnotenisovej regionálnej žiackej ligy pre deti ZŠ, ŠZŠ a CVČ, ktorej organizátormi je Centrum voľného času pátra Augustína Krajčíka Podolínec v spolupráci so ŠZŠ Sv. Klementa Hofbauera v Podolínci. Liga prebiehala každý mesiac v Podolínci a zúčastnilo sa jej 5 družstiev. Na stolnotenisovú ligu sme poctivo trénovali, čo nám aj prinieslo vytúžené ohodnotenie a to tretím miestom vo veľmi silnej konkurencii žiakov. Zapojené družstvá do ligy sa každým kolom zlepšovali a bolo vidieť progres u každého jedného žiaka. Atmosféra na zápasoch bola niekedy priam dychberúca. Našu školu reprezentovali Jozef Jeleň, Róbert Dunka, Tomáš Čureja a Patrik Kakur.

            Autor: Mgr. Daniel Senko

          • Futbalová miniliga 2023 pre deti z marginalizovaných rómskych komunít

          • Žiaci našej Základnej školy Podsadek sa zapojili do futbalovej miniligy pre deti z marginalizovaných rómskych komunít. Atmosféra v lige bola skvelá a žiaci si zahrali  vyrovnané zápasy každý mesiac. Každé kolo prebiehalo v inej obci a to v Jakubanoch, Podolínci, Vyšných Ružbachoch a v zimných mesiacoch v telocvični na elokovanom pracovisku Základnej školy Podsadek. Vyvrcholenie miniligy sa uskutočnilo vo Vyšných Ružbachoch posledným kolom, kde napokon žiaci našej školy obsadili 4. miesto. Našu školu reprezentovali Jozef Jeleň, Kevin Jeleň, Patrik Bíly, Milan Dunka, Sebastián Dunka, Tomáš Koky, Nikolas Kotlár a Dávid Čureja.

            Autor: Mgr. Daniel Senko

          • Svetový deň výživy

          • V mesiaci október sme sa venovali svetovému dňu výživy (16. 10) a to rôznymi aktivitami,  aby si deti uvedomovali dôležitosť zdravej výživy pre ich zdravie a vývin, ale aj mysleli na to, že aj v dnešnej dobe existujú krajiny, ktorých obyvatelia trpia hladom. Na hodinách vytvárali z rôznych materiálov ovocie ako napríklad jablká a hrušky, viedli dialógy na danú tému a vytvorili krásny plagát, pri ktorom sa naučili, že nielen výživa (jedlo), ale aj kvalitný spánok a šport sú nevyhnutné k udržaniu svojho zdravia.

            Autor: Mgr. Daniel Senko

          • Svetové hry špeciálnych olympiád v Berlíne 2023

          • Slovenskí športovci Špeciálnych olympiád zviditeľnili Slovensko medailovými úspechmi. Slovensko môže byť hrdé na športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Svetové hry Špeciálnych olympiád, ktoré sa 26.6.2023 skončili v Berlíne a trvali 2 týždne, ukázali svetu, že prostredníctvom športu je cesta k inklúzii najľahšia a najkrajšia. 7 000 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením zo 187 krajín sveta súťažilo v 26 športoch. Výprava Špeciálnych olympiád Slovensko priniesla domov 11 zlatých, 15 strieborných a 13 bronzových medailí, spolu 39 medailí. Vďaka organizácii Špeciálne olympiády Slovensko nás v nemeckom Berlíne reprezentovalo 51 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením a unifikovaných partnerov v 12. športoch, celá výprava mala historicky najväčší počet členov – až 76. Vieme, že ideme dobrým smerom. V porovnaní s poslednými letnými hrami Špeciálnych olympiád bolo viac ako 80% našich reprezentantov zaradených do najvyšších výkonnostných kategórií. To znamená, že súťažili so svetovou špičkou a dokázali, že medzi túto svetovú špičku právom patria. K tomuto krásnemu úspechu dopomohla aj naša Základná škola Podsadek pretože sa jej zúčastnili naši bývalí žiaci  Rastislav Kotlár a Kristián Dunka ako hráči unifikovaného volejbalu a náš učiteľ Mgr. Daniel Senko, ktorý bol spolutrénerom daného družstva. V Berlíne sa ukázali vo výbornom svetle a dopomohli k zisku bronzových medailí.

            Autor: Mgr. Daniel Senko

          • Majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád v atletike 2023

          • 19. 09. 2023 sa tradične v Košiciach konali Majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád                     v atletike 2023. Tento rok boli tieto preteky s rekordnou účasťou. Na štart sa postavilo 115 pretekárov z celého Slovenska. Aj keď nám na pretekoch pršalo, ani jedného športovca to neodradilo od dobrej nálady a nadšenia zo športu. Pretekov sa zúčastnilo veľa reprezentantov Špeciálnych olympiád a takisto aj žiaci špeciálnych tried základnej školy Podsadek. Výsledky žiakov boli skvelé, možno aj vďaka úžasnej atmosfére, ktorá vládla na atletickom štadióne TUKE. Žiaci našej školy predviedli úžasné výkony a získali sme mnoho víťazstiev a medailí (8 zlaté, 1 strieborná a 1 bronzová) v rôznych disciplínach ako beh na 50 m, 100 m, 200 m a 400 m, skok do diaľky, vrh guľou a štafeta 4 x 100 m. Našu školu reprezentovali Patrik Bíly, Tomáš Koky, Dominik Čureja a Jozef Jeleň. Na majstrovstvá sme cestovali už 18. 09. 2023 a prespali sme na internáte Boženy Nemcovej v Košiciach. Okrem pretekov si naši žiaci mohli zmerať tlak, BMI a naučiť sa správne čistiť zuby v stánku partnera Špeciálnych olympiád VŠZP.

            Autor: Mgr. Daniel Senko

          • Účelové cvičenie

          • Žiaci druhého stupňa ZŠ Podsadek sa s teoretickou časťou účelového cvičenia oboznámili 12.09.2023 na prvých troch hodinách vyučovania. Nasledujúci deň bol venovaný praktickej časti, kde si preverili svoje vedomosti. Keďže nám prialo počasie, presunuli sme sa na naše elokované pracovisko na Levočskej ulici a tam si jednotlivé stanovištia panie učiteľky pripravili v krásne upravenom areály školy. Žiaci sa presúvali po jednotlivých stanovištiach a preverili si svoje vedomosti a praktické návyky učiva OŽZ v oblasti riešenia mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, zdravotná príprava a pohyb a pobyt v prírode. Žiakom sa praktická časť veľmi páčila, o čom svedčia aj vysmiate tváre našich žiakov.

            Vypracovala: Ing. Tatiana Kiszelyová, Mgr. Daniel Senko

          • Jeseň v školskej záhrade

          • V mesiacoch október a november nám začala práca v areáli školy, čo je spojené s hrabaním lístia. Žiaci špeciálnych tried spolu s vyučujúcimi na elokovanom pracovisku si na hodinách PVC čistia a skrášľujú areál školy. Stromy, ktoré nám rastú na školskom dvore sa začali pripravovať na zimný spánok a nám sa postarali o prácu aj zábavu pri hrabaní lístia.

            Autor: Mgr. Oľga Boguská

          • Medzinárodný deň nevidiacich

          • Organizácie zamerané na pomoc nevidiacim a slabozrakým si v tento deň pripomínajú priekopníka systematického vzdelávania nevidiacich Valentina Haüya. Na Slovensku jeho posolstvo svojou prácou nasleduje aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

            Hovoriť o spôsobe, akým môžu vidieť ľudia so zrakovým znevýhodnením nie je jednoduché. Náročné je tiež porozumieť rôznym spôsobom komunikácie a sprevádzaniu zrakovo znevýhodnených. Preto sme radi, že sme mali možnosť v našej škole privítať vzácnu dámu – živú knihu Mgr. Evku Kaletovú, ktorá prišla o zrak už v inkubátore, takže nevidí prakticky od narodenia. Napriek zrakovému znevýhodneniu vyštudovala strednú školu v Levoči a Prešovskú univerzitu. Dnes pracuje ako masérka v nemocnici v Starej Ľubovni.

            Do nemocnice ju denne sprevádza jej vodiaci pes Nery. Labradorský retriever z účelového chovu Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave. Že je pes najlepším priateľom človeka, našim žiakom Nery nemusela dlho dokazovať. Jej celkom prirodzené správanie sme si vysvetlili ako schopnosť pomáhať, predvídať nebezpečné situácie a do určitej miery aj liečiť. Evka nám vysvetlila zvládanie mnohých denných činností a našim žiakom odpovedala na rôzne otázky.

            Inak vedeli ste, že vodiaceho psa nesmiete len tak hladkať, keď má postroj?

            Vtedy je totiž v práci, takže ho nevyrušujte!

            Ďakujeme, Evka a Nery. Sme radi, že sme Vás mohli spoznať!

            Žiaci ZŠ Podsadek v Starej Ľubovni

            Autor: Mgr. Terézia Balužinská, PaedDr. Jana Pierová