• Výstava plodov jesene

• V priestoroch našej školy sme spoločne vytvorili kútik jesenného aranžmá. Tento kútik sme zamerali predovšetkým na plody, ktoré nám matka príroda dáva v tomto jesennom období, a tak sa nám odvďačuje za starostlivosť, ktorú sme im venovali celú jar a leto. Vo svojich záhradkách môžeme vypestovať rôzne druhy ovocia a zeleniny, z ktorých potom môžeme uvariť tie najzdravšie a najchutnejšie jedlá pre svoje rodiny. Spoločne so žiakmi sme v okolí našej školy nazbierali suché steblá trávy, šípky, rôzne druhy šišiek a gaštany,  ktoré detailne doplnili náš jesenný kútik. Tak sa potešte spolu s nami, nech vám tento kútik spríjemňuje každý deň v škole a je pripomienkou toho, že príroda je našou nenahraditeľnou a vzácnou súčasťou.

Autor: Mgr. Lucia Zamišková

• Európsky deň jazykov

• 26. september – Európsky deň jazykov, vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov. Pri tejto príležitosti sme si so žiakmi piateho, šiesteho, siedmeho a ôsmeho ročníka špeciálnych tried  pripomenuli tento deň prostredníctvom niekoľkých aktivít. Prvou aktivitou bola práca s prezentáciou, v ktorej sa žiaci zoznámili s niekoľkými jazykmi krajín, ktoré susedia s našou krajnou. Úlohou bolo správne priradiť hlasové nahrávky k daným štátom. Následne mali žiaci priradiť vlajky štátov, ktoré susedia s našou krajinou. V druhej aktivite sme so žiakmi viedli rozhovor o tom,  aké národnosti žijú na Slovensku, aké nárečia poznajú.  Žiakom sme predstavili knižne publikovanú poetickú literatúru písanú v rómskom jazyku, ktorú napísala ich učiteľka. Žiakov to milo prekvapilo, že aj rómsky jazyk môže byť poetickým jazykom. S porozumením kodifikovanej rómčiny mali žiaci problém. Žiaci mali možnosť pracovať aj so slovníkmi cudzích jazykov -  nemecký, anglický a tiež aj rómsko-slovenský. Nakoniec žiaci spoločne zhotovili plagát „Európskeho dňa jazykov“, ktorým vyjadrili  dôležitosť učenia sa jazykov, nevyhnutnosť podpory a rozvoja viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti či interkultúrneho porozumenia.

Autor: PaedDr. Jana Pierová

• Púšťanie šarkanov

•          Jeseň v našej škole je spätá s tradíciou púšťania šarkanov. Žiaci I.A triedy si spolu s pani učiteľkou a pani asistentkou vyrobili  šarkanov, krásne ich vyzdobili a vybehli na školský dvor ich vyskúšať. Atmosféru spríjemnilo krásne jesenné počasie, na oblohe sa usmievalo slniečko a pofukoval jemný vietor. Deti sa vyšantili do sýtosti a už teraz sa tešia na budúci rok a nových šarkanov.

Autor: Mgr. Monika Krajger