• Extrémizmus

      • V rámci vnímavej školy sa žiaci deviateho ročníka  prostredníctvom aktivít zamýšľali nad veľmi aktuálnou a pre spoločnosť nebezpečnou témou extrémizmu. Tejto problematike sme si vyčlenili dve vyučovacie hodiny. Použili sme v nej aj žiakom už známy a obľúbený storytelling, ktorý otvára tému cez emócie, tak aby príbeh mohol žiak precítiť a nasnímať, nie len rozumovo pochopiť. Pre lepšie pochopenie témy sme použili hru na čarodejnícku školu Rokfort– kde prostredníctvom dotazníka, ktorý predstavoval  fiktívny triediaci klobúk si žiaci mohli uvedomiť svoje silné a slabé stránky. Táto aktivita sa žiakom veľmi páčila, a najviac sa tešili tomu, že nikto nebol zaradený do slizolinu. Následne žiaci vyhodnotili dôvody, čo viedlo Michala stať sa členom extrémistickej skupiny, a následne i to, čo mu pomohlo pochopiť jeho nesprávnu voľbu. Žiaci si uvedomili negatíva extrémistických skupín spojene s rasizmom a násilím, ako aj všeobecný negatívny dopad  pre našu spoločnosť, ale predovšetkým  pre nich samých.

         

        https://zspodsadek.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0md2lkPWFsYnVtX1BhZ2luYXRvcl8xJm9mZnNldF9hbGJ1bV9QYWdpbmF0b3JfMT00MA%3D%3D#photos:album:285

      • Vnímanie aktuálnych vojnových udalosti 

      • Vojnový konflikt na Ukrajine zasiahol celú spoločnosť. Neistotu, strach a obavy však neprežívame len my dospelí, ale aj deti a mladí ľudia, ktorí potrebujú vysvetlenie, oporu, a možnosť sa oboznámiť ako negatívne vplýva tato situácia na spoločnosť, ale predovšetkým na ich vlastné prežívanie. Aj naši žiaci aktívne vnímajú, čo sa v spoločnosti aktuálne deje, majú veľa otázok, pýtajú sa, boja sa. Dnes sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka cez storytelling zamýšľali nad témou utečenectva a hrozbami vojny. Tejto téme sme venovali dve vyučovacie hodiny, počas ktorých žiaci mali možnosť vyjadriť svoje názory, postoje, ale predovšetkým si uvedomiť neľahkú situáciu ľudí, ktorí sa ocitli bez domova. V úvode hodiny sa žiaci zamýšľali nad „samozrejmosť ich života“, kde žiaci cez brainstorming mali možnosť vymenovať veci, ktoré sú pre nich v ich živote samozrejmosť. Následne  sa žiaci zamýšľali, ako sa tieto „samozrejmosti“  môžu pod  vplyvom nežiaducich spoločenských dianí, ako je napr. vojna meniť. Príbeh tínedžerky Suzanne z online živej knižnice žiakom pomohol uvedomiť si a  pochopiť, čo pociťuje človek na úteku pred hrozbou vojny. Nakoniec žiaci svoj nesúhlas s aktuálnou situáciou vyjadrili aj cez vlastné plagáty, ktorých hlavným mottom bolo “ STOP VOJNE“. Je dôležité uvedomiť si, že v aktuálnej situácii nemá zmysel tému zamlčiavať, potláčať ju, alebo o nej zámerne nehovoriť a vyhýbať sa jej.

         

        https://zspodsadek.edupage.org/album/#photos:album:351