• Školský špeciálny pedagóg

•

,,Povedz mi to a ja zabudnem, ukáž mi to a ja si zapamätám, nechaj ma to urobiť a ja to pochopím."

(B.Franklin)

Školský špeciálny pedagóg na našej škole poskytuje:

• Špeciálnopedagogické intervencie žiakom so ŠVVP
        • Špeciálnopedagogické poradenstvo žiakom, zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom
        • Súčinnosť poradenským zariadeniam poradenstva a prevencie
        • Eviduje žiakov so ŠVVP, vedie a aktualizuje potrebnú dokumentáciu a administratívu
        • Podieľa sa na príprave, realizácii a aktualizácii IVP žiakov so ŠVVP

• Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na našej škole je zabezpečovanie špeciálnopedagogických intervencií žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
        • Reedukačné hodiny sú zamerané na stimuláciu funkcií, ktoré zodpovedajú za rozvoj širokého spektra školských zručností: čitateľských, grafomotorických, komunikačných zručností, či matematických predstáv.
        • Podieľa sa na vyhľadávaní a identifikácii žiakov so ŠVVP. Realizuje systematické pozorovania rizikových, zaostávajúcich, problémových žiakov v spolupráci s triednym učiteľom, pri potvrdení podozrenia odosiela žiakov na diagnostiku do poradenských zariadení.
        • Aktívne sa zúčastňuje na zápise nových prvákov s cieľom identifikovať rizikových žiakov.
        • Aktívne sa zúčastňuje na adaptácii prvákov.
        • Zabezpečuje, zhromažďuje, vytvára pomôcky pre deti so ŠVVP, pri svojej práci využíva reedukačné a kompenzačné pomôcky/ prehľadné tabuľky, obrázky, pracovné listy upravené podľa potreby žiaka, čítacie okienka, alternatívne texty, detské knihy, didaktické hry, puzzle, skladačky, čitateľské tabuľky... atď.
        • Pomáha budovať špeciálnopedagogickú knižnicu, zabezpečuje vybavenie učebne kompenzačnými pomôckami, špeciálnopedagogickým materiálom.
        • Priebežne sa vzdeláva (účasť na odborných webinároch, samoštúdium. Sleduje nové trendy a prístupy v odborných oblastiach a formách práce so žiakmi so ŠVVP.
        • Sleduje platnú legislatívu v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva.