• Medzinárodný deň nevinných detských obetí

• 4. júna si pripomíname Medzinárodný deň nevinných detských obetí agresie. Tento dátum sa stal spomienkou na bombardovanie obytných štvrtí v Bejrúte zo 4. júna 1982 izraelskými ozbrojenými silami. Nemožno zabúdať na skutočnosť, že existujú deti, pre ktoré budúcnosť neexistuje. Ide o deti žijúce v oblastiach ozbrojených konfliktov.                                 Cieľom Medzinárodného dňa nevinných detských obetí agresie je priznať utrpenie detí, ktorému sú vystavené všade na svete. Deň 4. jún zdôrazňuje záväzok OSN vo veci ochrany práv detí. Tie nezomierajú len vo vojnových konfliktoch. Verejnosť na celom svete si preto má pripomínať, že na mnohých miestach sveta v každú chvíľu neprirodzenou smrťou odchádzajú zo života deti, prípadne sa stávajú obeťami fyzického, psychického či emocionálneho násilia, ktoré na nich zanecháva rany na celý život.

So žiakmi špeciálnych tried na elokovanom pracovisku  sme sa zamýšľali nad násilím páchanom na deťoch v našich podmienkach. Žiaci si uvedomili, že aj oni sami sú občas svedkami fyzického, psychického či emocionálneho násilia páchanom na deťoch. Cez dixit karty a zhliadnutí filmu Zuzanka Hraškovie  žiaci vyjadrili svoje pocity k danej téme. Uvedomili si aká citlivá je detská duša. Starší žiaci sa naučili, aby boli viac pozorní vo svojom okolí. Všetci žiaci sa cez prezentáciu mohli zoznámiť aj s linkami dôvery, aby vedeli na koho sa v prípade potreby  a hrozby obrátiť. Žiaci  došli k záveru, že fyzické trestanie aj občasné zanedbávanie detí zo strán rodičov je v ich prostredí nie ojedinelým javom. Vôbec si neuvedomovali, že to nie je vhodný spôsob výchovy detí. Mladšie deti  si danú, v podstate nie ľahkú tému, priblížili so svojimi učiteľkami cez rozprávku - Dievčatko so zápalkami.

• 13.11. Medzinárodný deň nevidomých

• 13.11. Medzinárodný deň nevidomých - triedne učiteľky sa snažili rôznymi aktivitami , aby žiaci pochopili nevidiacich. A aj takou zábavnou formou zistili , že to majú nevidiaci veľmi ťažké , ale vďaka pomoci spolužiakov a iných ľudí dokážu taktiež plnohodnotne prežiť život. S najstaršími žiakmi základnej školy a špeciálnej školy sa viedol storytelling o Soničke - nevidiacej keramikérke. Vytvorili si zhrnutie , čo si vzali s príbehu a čo ich zaujalo. Boli veľmi vnímaví , pretože si všimli , že Sonička mala ešte smútok za zomrelým manželom, ale pomáhajú jej veľmi dobrí priatelia.

13.11.- Medzinárodný deň nevidomých .

• 5. 11. - Medzinárodný deň rómskeho jazyka

•

V mesiaci november sme sa so žiakmi venovali rómskemu jazyku 5. 11. - Medzinárodný deň rómskeho jazyka, každá trieda okrem prvých ročníkov si vypočula audiopríbeh o dievčaťu, ktoré malo problém s drogami a jej cesta k lepšiemu životu. Taktiež o Maťovi , ktorí bol na druhej strane veľkým ponaučením ako sa správať pri nepočujúcemu a čomu sa vyhýbať.

• Vnímavá škola - október 2022

• V mesiaci október si  žiaci pozreli film ,, Babička

a  „Priateľstvá padajúceho lístia“  Po týchto filmoch viedli triedne učiteľky so žiakmi storytelling.

Starší aj mladší žiaci základnej a špeciálnej školy napísali  ďakovné listy svojej starkej, starkému. Najmladší žiaci - prváci,  vyjadrili svoju vďaku formou srdiečok a  tvorivou prácou, taktiež mali možnosť aj starší žiaci, ktorí sa chceli prezentovať aj kreatívnou interpretáciou.

Viedli sme rozhovory aj o chudobe a o postihnutých krajinách hladom.

• 25.09.- Svetový deň nepočujúcich

• Aj naši prváci si uvedomujú svoju odlišnosť a vzájomne sa rešpektujú. Rôzne hry na zbližovanie a spoznávanie. Taktiež si vyskúšali aké je to byť nepočujúcimi. Starší žiaci pracovali s príbehom nepočujúceho Viktora z online živej knižnice. Vyskúšali si aké je to žiť v úplnom tichu. Skúšali si základné symboly posunkovej komunikácie a taktiež abecedu pre nepočujúcich. Zároveň sa robili aktivity , aby sa mohli bližšie vcítiť do svojho nepočujúceho spolužiaka.