Zelená škola Téma - Odpady
V tomto školskom roku 2016/2017 sa naša škola zapojila do celosvetového certifikačno-vzdelávacieho programu, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Eco-Schools. Program Zelená škola pomáha škole realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu, t.j. pomáhajú znížiť celkový vplyv školy na životné prostredie.
Počas celého certifikačného procesu bude naše aktivity sprevádzať a usmerňovať regionálne centrum a konzultant, ktorý ju zároveň ohodnotí. Regionálne centrum bude pravidelne organizovať vzdelávacie podujatia pre konzultantov a koordinátorov Zelených škôl.
Aj my sa chceme pokúsiť nájsť cestu zmeny, ktorá povedie našu školu k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej ochrane a ohľaduplnom správaní sa k nášmu prostrediu a okolitej prírode. Vytvorili sme si akčnú skupinu Kolégium, ktoré bude naše aktivity pripravovať, riadiť a hodnotiť. Bude nám nápomocné pri riešení problémov a navrhovať zlepšenia, ako efektívne šetriť a ušetriť. Prezentácia - Na ceste
Kolégium Zelenej školy v školskom roku 2016/2017 - akčná skupina a organizačný garant programu na škole
Kolégium Zelenej školy zo zástupcov zamestnancov školy
Ing. Viera Kičurová – učiteľka II.stupeň, koordinátorka programu
Mgr. Slavomíra Gribová – riaditeľka školy
Mgr. Anna Tvrdá – zástupkyňa riaditeľky školy
Mgr. Kamila Kováčová – učiteľka II.stupeň
Mgr. Mária Valčáková – učiteľka I.stupeň
Mgr. Vlasta Hnatkovičová – učiteľka I.stupeň
Mgr. Tatiana Jarabinská – učiteľka I.stupeň
Mgr. Martina Dicová – učiteľka I.stupeň
PaedDr. Jana Pierová – učiteľka ŠT
Helena Lipčáková – ekonómka
Mária Compeľová – upratovačka
Juraj Tokarčík – školník
Kolégium Zelenej školy zo zástupcov žiakov
Kamila Čurejová – IV.A
Andrea Čurejová – IV.B
Tomáš Pompa – 5.roč.
Milan Čureja – VI.B
Nikola Čurejová – 7.roč.
Martin Čureja – 8.roč.
Peter Dunka – I.A ŠT
Kristián Čureja – I.A ŠT
Kolégium Zelenej školy zo zástupcov rodičov a priateľov školy
Rudolf Čureja – rodič, člen ROH
Vlasta Dunková – rodič
Mária Kyšeľová – zástupkyňa firmy EKOS Stará Ľubovňa
Environmentálny audit školy
/marec 2017/
Jednotlivé témy Zelenej školy sme s rozdelili po triedach a tak sa všetci žiaci aktívne zapojili do realizácie nášho environmentálneho auditu. Za pomoci pracovných listov sme hľadali plusy a mínusy našej školy v tom, ako sa správame k nášmu prostrediu a prírode. Po vypracovaní environmentálneho auditu školy sme zistili, že naša škola má najväčšie rezervy v oblasti ODPADOV. ODPADY sme si preto zvolili ako prioritnú tému na certifikačné obdobie 2016/2017 – 2017/2018.
ODPADY
Silné stránky
Slabé stránky
Aktivity na Deň Zeme
Vysoká produkcia komunálneho odpadu
Brigády na úpravu areálu a blízkeho
okolia školy (jar, jeseň)
Vysoké náklady na odvoz odpadu
Neseparujeme, bioodpad nekompostujeme
Nepoužívame „šmíráky“
Z odpadu triedime iba kelímky a krabičky od mlieka, džúsu
Používame veľké množstvo jednorazových výrobkov
Málo aktivít k danej téme
Nerobíme žiadne zbery (papier, vrchnáky z PET fliaš)
Strava pre žiakov prichádza v malých neekologických
a neekonomických baleniach
A takto to vyzeralo v zápale práce pri zbieraní informácií k auditu:
Environmentálny akčný plán školy pre certifikačné obdobie: 2016/2017-2017/2018
ZVOLENÁ PRIORITNÁ TÉMA: ODPADY
Environmentálny akčný plán školy
Prezentácia - Uprostred čoho žijeme
Odpadový materiál zohrá svoju úlohu aj pri skrášľovaní exteriéru
V rámci programu Zelená škola sme sa rozhodli zveľadiť a okrášliť si okolie našej školy a tak žiakom aj sebe spríjemniť pobyt v škole. Na výrobu používame odpadový materiál ako sú staré pneumatiky, staré drevené palety, zvyšky dreva. Naše výrobky majú aj edukačný charakter a prostredníctvom nich sa snažíme našich žiakov poučiť o dôležitosti šetrného správania sa voči životnému prostrediu. Prezentácia - Skrášlenie exteriéru
Triedenie odpadov
Aj v našej škole triedime odpad. Alebo sa o to aspoň snažíme. Každá triedna pani učiteľka si spoločne so svojimi žiakmi svojpomocne vyrobili koše na triedený odpad do svojich tried. Keďže nápady sú rôzne, rozmanité sú aj výrobky – koše. Účel, na ktorý boli vyrobené, však spĺňajú všetky. Žiaci sa učia do nich triediť odpad a tak chrániť životné prostredie.
Na školských chodbách máme centrálne, takisto svojpomocne vyrobené odpadkové koše, do ktorých po vyučovaní týždenníci vysýpujú koše z tried. Na správnosť celého triedenia dozerá EKOhliadka, ktorú tvoria traja členovia. Títo sú vybraní z členov kolégia Zelenej školy na obdobie jedného mesiaca.
Dúfame, že ak sa žiaci naučia triediť odpad v škole, prenesú to aj do svojich domácností. Prezentácia - Triedenie odpadov
Exkurzia do EKOSu
Naši žiaci sa v rámci programu Zelená škola zúčastnili exkurzie do miestnej firmy EKOS, ktorá sa zaoberá zberom odpadu v našom meste a spádových obcí. Zároveň s nami táto firma v rámci programu Zelenej školy úzko spolupracuje.
Exkurzie , ktorá bola zároveň spojená s besedou význame triedenia a samotnom triedení, sa zúčastnili žiaci 5. a 6. ročníka. Po besede nasledovala prehliadka zberného dvora, ukážka práce s privezeným odpadom, lisovanie PET fliaš a balenie do balíkov na odvoz a ďalšie spracovanie.
V tejto firme majú aj záchytnú stanicu pre zatúlaných psíkov, takže aj túto žiaci mali možnosť vidieť a dozvedieť sa , čo sa s takýmito psíkmi po odchyte stane.
Šikovné ženičky žiakom predviedli viazanie vencov zo sušených kvetov.
Exkurzia bola poučná, zaujímavá a dúfame, že žiakov navnadí na separáciu odpadov. Na konci dostal každý žiak darček v podobe letáčika o správnom triedení odpadu a pravítko s motívom separácie. Prezentácia - EKOS
Firme EKOS touto cestou ďakujeme.