• Aktivity

• Adoptuj si svoj kvet

Žiaci VI.B ŠT sa dňa 21.09.2020 zapojili do aktivity „Adoptuj si svoj kvet“. Aktivita sa žiakom veľmi zapáčila. Každý žiak si sám svoj kvietok zasadil, na črepník napísal dnešný dátum. Týmto žiaci „symbolický“ chceli poukázať  na to, že deň 21.09.2020 bude dátumom narodenia ich kvietkov. Ako znak adopcie, každý žiak dal aj svojmu kvietku meno. Každý žiak sa stará o svoj kvietok  sám. Sám si ho zalieva, počas hodín si ho občas položí na lavicu.. Dokonca sa k nemu aj prihovára. Veríme, že sa bude naším “ adoptovaným“  kvetom v našej triede dariť.

Hmyzí hotel

Viete, čo je hmyzí hotel? Možno si hmyz spájate skôr s nepríjemnými živočíchmi a so zlými zážitkami v podobe veľkých húfov komárov pri vode, otravných múch či ôs pri letnej grilovačke. Ale aj tento, pre mnohých ľudí nepríjemný hmyz, tvorí neoddeliteľnú súčasť prírody, pretože prispieva k dôležitému opeľovaniu rastlín, bez ktorého by sme nemali základné potraviny, a taktiež likviduje ďalších drobných škodcov. Práve preto sa v posledných rokoch rozrastá trend, ktorý sa týka tzv. hmyzích hotelov. Ide o jednoduchú konštrukciu, ktorá je zámerne umiestňovaná do záhrad alebo v mestách na balkóny, kde slúži ako domov pre týchto malých užitočných živočíchov. Aj naši šikovní žiaci špeciálnych tried sa so svojim p. učiteľom Senkom rozhodli pripraviť takýto užitočný a príjemný hotel pre potrebný hmyz.

Náš priateľ strom - Gaštan

V rámci  projektu Zelenej školy žiaci IV. B  ŠT a VI. B ŠT vytvorili pri výbere spoločného priateľa-stromu spoločné partnerstvo.  Z pomedzi krásnych stromov v školskej záhrade si vybrali  krásny košatý Gaštan. Spoločne s p. učiteľkami žiaci pozorovali hlavné znaky stromu. Starší žiaci krajčírskym metrom odmerali obvod kmeňa,  spoločne odhadli výšku stromu a  pomenovali plody stromu. Následne si v triedach vyplnili pozorovacie hárky. Učiteľka vybrala jedného žiaka, ktorý s pomocou encyklopédie alebo internetu zapísal do pozorovacieho hárka to,  čo sa o strome spoločne dozvedeli. P. učiteľky krásne fotografie s našim priateľom Gaštanom vytlačili a spoločne ich nalepili do pozorovacieho hárka. Prvé sledovanie zmeny stromu v jesennom období sa uskutočnilo v septembri. Takto budú žiaci spoločne sledovať premeny svojho stromu celý školský rok.

Kŕmidlá pre vtáčiky

V rámci programu Zelenej školy žiaci špeciálnych tried na pracovnom vyučovaní preukázali svoju zručnosť a pre vtáčiky zhotovili kŕmidlá. Využili pri tom prírodný materiál, ktorý v jeseni nazbierali v našej školskej záhrade. Hotové kŕmidlá sme zavesili na konáre stromov a nasypali do nich semienka. Predchádzalo tomu poučenie žiakov o tom, ako, kedy  a čím je vhodné prikrmovať v zime vtáčiky. Z kŕmidiel máme všetci veľkú radosť, pravidelne sledujeme a kontrolujeme, či ich vtáčiky navštevujú a či majú dostatok semienok.

Jarné upratovanie, príprava bylinkového záhona a pocitového chodníka

S príchodom jarných dní sa na našej škole rozbehla realizácia aktivít v rámci projektu „Zelená škola.“ Žiaci v záhrade vyhrabali opadané lístie, pozbierali suché konáre, okopali  kvetinové záhony a vysadili kvety pred vchodom školy. Pripravili sme si záhon a vysadili zeleninu. Okrem zeleninových záhonov súčasťou prípravy bol aj bylinkový záhon, do ktorého budeme postupne sadiť rôzne bylinky. Postupne pripravujeme aj terén na vybudovanie pocitového chodníka.